• 30.03.2022
  • Staże/Praktyki

Rozpocznij swoją karierę w wakacje - Summer e-Xperience w Allegro

Rozpoczęcie kariery zawodowej to jeden z ważniejszych etapów w dorosłym życiu każdego z nas. Decyzja o ścieżce zawodowej i pierwszym pracodawcy często okazuje się dziełem przypadku: dostajemy propozycje pracy od kogoś znajomego, zaczynamy od pracy dorywczej, która przekształca się mimowolnie w pracę stałą, działamy w organizacji studenckiej, która pozwala nam na poznanie pracodawcy wcześniej. Ścieżki są bardzo różne. Co jednak w przypadku kiedy nie udało się nam w taki sposób trafić na swoją, lub chcemy ją zmienić, bo widzimy że aktualne miejsce pracy to jednak nie to czego oczekujemy.

Jest kilka możliwości działania, które można podjąć już w trakcie studiów lub po ich zakończeniu. Jedna z nich jest zostanie ambasadorem firmy, czy to z ramienia organizacji studenckiej czy też wzięciu udziału w projekcie organizowanym bezpośrednio przez firmę.

W Allegro Program Campus Ambassador funkcjonuje od roku, jesteśmy więc na początku naszej przygody, ale już widzimy korzyści dla organizacji oraz uczestników. Nasi Ambasadorzy i Ambasadorki to studenci, którzy są “naszymi oczami i uszami” na uczelniach. Dzięki nim wiemy jakie treści i wydarzenia interesują studentów, co jest dla nich ważne i w co chętnie się angażują. Ambasadorzy i Ambasadorki są konsultantami podejmowanych przez nas działań, współorganizują z Allegro wydarzenia merytoryczne dla studentów oraz działają w social mediach promując nasze inicjatywy.

Korzyści jakie płyną z takiej współpracy są obopólne - Ambasadorzy mogą poznać organizację “od środka” nie będąc naszymi pracownikami, odwiedzają biuro firmy, poznają pracowników, mają Mentora, który dzieli się swoim doświadczeniem.

Dajemy im też wsparcie w organizacji wydarzeń na uczelniach, przekazujemy im gadżety oraz wsparcie merytoryczne webinarów i szkoleń. Nasi pracownicy chętnie angażują się we współpracę z Ambasadorami, którzy stają się wizytówką firmy wśród studentów.

Udział w programie ambasadorskim, daje więc możliwość poznać przyszłego pracodawcę i ocenic czy może to być fajne miejsce pracy.

Kolejną opcją na poznanie pracodawcy jest wzięcie udziału w programach stażowych, trwających zwykle kilka miesięcy. W Allegro program stażowy odbywa się w okresie wakacji, od lipca do końca września i jest świetną okazją na poznanie firmy, ale też konkretnego obszaru jej działalności. W programie Summer e-Xperience udział może wziąć każdy, warunkiem jest jedynie pełnoletniość. Rok studiów nie ma znaczenia, ważne aby uczestnik przeszedł proces rekrutacji i był dyspozycyjny w czasie trwania trzymiesięcznego stażu.

Proces rekrutacyjny do programu jest trzyetapowy. Zawiera w sobie testy, zadanie stanowiskowe i rozmowę rekrutacyjną. Uczestnicy przechodzą po kolei każdy z etapów, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Aplikować można na kilkadziesiąt różnych stanowisk we wszystkich kluczowych obszarach firmy.

Mała podpowiedź: skupiaj się w trakcie procesu na tym co potrafisz, na swoich umiejętnościach i doświadczeniach, nawet jeśli nie są one związane bezpośrednio ze stanowiskiem. Staż to świetna okazja na wypróbowanie kompetencji i wiedzy, która nabyłeś w trakcie studiów.

Po przejściu procesu rekrutacyjnego rozpoczyna się Summer e-Xperience, czyli okres zdobywania w Allegro swoich nowych doświadczeń. Kluczowe w trakcie trwania programu jest to, że uczestnik staje się pełnoprawnym członkiem zespołu, otrzymuje swoje zadania, ale też współpracuje z innymi. Każdy stażysta ma przypisanego Buddiego, osobę która wspiera w poznawaniu firmy, ale też pomaga odnaleźć się w zespole i codziennych zadaniach.

Dodatkowo w trakcie trwania całego programu uczestnicy mają możliwość korzystania z dodatkowych szkoleń i aktywności, zorganizowanych specjalnie dla nich. Co dwa tygodnie w piątek odbywają się spotkania z ekspertami, z różnych obszarów firmy, którzy opowiadają o swojej pracy, współzależnościach z innymi zespołami oraz swoich ścieżkach kariery. To pozwala już w trakcie trwania programu spojrzeć na organizacje z szerszej perspektywy i pełną ocenę czy jest to miejsce właśnie dla mnie.

Wielu stażystów, w poprzednim roku było to blisko 90%, zostaje w firmie na dłużej. Jest to więc świetna okazja na weryfikację obranej w trakcie studiów ścieżki kariery, oraz poznanie innych możliwości.

Aby zapoznać się z aktualnie trwająca rekrutacją do programu Summer e-Xperience wystarczy zajrzeć na stronę https://allegro.pl/praca/staze.

Na stronie znajdują się wszystkie aktualne oferty oraz harmonogram najbliższej edycji.