• 08.09.2020
  • Inne

Podsumowanie Programu Mentoringowego - edycja 2019/2020

Podsumowanie Programu Mentoringowego - edycja 2019/2020

W tym roku nietypowo, bo zdalnie, Biuro Karier PW wspólnie z uczestnikami podsumowało drugą edycję Programu Mentoringowego na Politechnice Warszawskiej. 

 

Od stycznia, w ramach modelu kompleksowego, regularnie spotykało się 11 Mentorów i 17 Mentee. Przebieg spotkań został dostosowany przede wszystkim do potrzeb i celów zawodowych studentów. Wśród wielu duetów nie zabrakło jednak przestrzeni na job shadowing, konsultację projektów studenckich, czy rozmowy o wspólnych zainteresowaniach.

 

Wirtualne spotkanie podsumowujące przyniosło okazję do wspólnej refleksji nad przebiegiem Programu Mentoringowego z wykorzystaniem narzędzi i metod coachingowych, m. in. „Kart Zmiany”.  

 

Dzięki udziałowi w Programie Mentoringowym dowiedziałam się wiele zarówno o życiu zawodowym, jak i o specyfice pracy w danej branży, od doświadczonego Mentora. Ponad to, wiem dużo więcej o zarządzaniu czasem, zadaniami oraz o pracy w grupie czy sztuce prezentacji. W ten sposób zyskałam niezwykle cenne doświadczenie, a także więcej pewności siebie, co na pewno przyda mi się w przyszłości. Uważam, że Program Mentoringowy jest świetną okazją do konsultacji swojego CV oraz zdobycia cennych rad odnośnie procesów rekrutacyjnych. - tak ocenia uczestnictwo w II edycji Maria Gąsowska, studentka biotechnologii na Wydziale Chemicznym. 

 

Sama inicjatywa jest szeroko doceniana przez uczestniczących pracodawców. W rolę Mentorów wcielają się osoby z minimum kilkuletnim doświadczeniem zawodowym w branżach inżynierskich, często Absolwenci Politechniki Warszawskiej, a także osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych, prowadzących zespoły. 

 

Program Mentoringowy to jeden z programów, gdzie pracodawca może włączyć się i aktywnie wpłynąć na przygotowanie studentów do wkroczenia na rynek pracy. Wskazanie studentom, w jaki sposób wdrożyć w życie zdobytą wiedze teoretyczną, wpływa na szybkość przyszłego awansu po wkroczeniu na rynek pracy. Jest to sytuacja, w której nie ma przegranych, każdy z uczestników z pewnością dostrzeże satysfakcję płynącą z uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. W przypadku firmy, którą zarządzam był to pierwszy krok w nawiązaniu szerszej współpracy z Politechnika Warszawską. Każde spotkanie zarówno z Mentee, jak i organizatorami jest świetną okazja do wymiany spostrzeżeń i realizacji kolejnych projektów. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w kolejnych edycjach zarówno studentów jak i pracodawców. - mówi Marcin Jeziorski, prezes firmy TBX, Absolwent Wydziału Transportu PW, biorący udział w I i II edycji jako Mentor. 

 

Spotkanie zakończyły wypowiedzi podsumowujące oraz deklaracje ponownego udziału oraz kontynuowania nawiązanych relacji. Kolejna edycja Programu Mentoringowego odbędzie się na początku roku kalendarzowego. Więcej szczegółów pojawi się wkrótce na stronie Biura Karier PW. 

 

______ 

Model kompleksowy, zakładający regularne spotkania, trwa przez 5 miesięcy, a nabór ogłaszany jest pod koniec roku akademickiego. 

Przez cały rok akademicki, studenci mogą korzystać z jednorazowych konsultacji z Mentorami, zapisując się przez portal Biura Karier PW. Mentoring – model konsultacyjny. 

Przeczytaj więcej