• 30.10.2020
  • Inne

Kompetencje przyszłości

Kompetencje przyszłości

Rynek pracy się zmienia – to stwierdzenie tak samo oczywiste dla wszystkich ludzi. Przez zmiany w technologii, gospodarce, mentalności i wiele innych. Obecnie odczuwamy również głębokie zmiany na rynku pracy ze względu sytuację epidemiczną. Wiele z zawodów zaczęło funkcjonować w systemie zdalnym, a w innych wprowadzono obostrzenia.

Ta sytuacja nie wymaga tylko umiejętności technicznych, takich jak obsługa nowych programów niezbędnych do pracy zdalnej, ale też kompetencji miękkich. Umiejętność pracy w grupie, zarządzanie, abstrakcyjne myślenie, inteligencja emocjonalna… To kompetencje, które nie mogą zostać zastąpione technologią, która opiera się na algorytmach.

Ale coraz więcej pracowników zdaje sobie sprawę z faktu, jak wiele zawodów za kilka lat może zostać zastąpionych robotami. Wielu z nich odczuwa związany z tym niepokój – w końcu za jakiś czas mogą stracić pracę.

Dlatego budując swoje kompetencje i zdobywając umiejętności, warto się zastanowić – czego maszyny nie zastąpią? Czy sztuczna inteligencja będzie w stanie lepiej i szybciej wykonać moją pracę? Jeśli tak, kiedy? Za pięć, dziesięć, pięćdziesiąt lat?

W ciągu kilku najbliższych lat maszyny zastąpią ludzi w wykonywaniu wielu powtarzalnych zadań – w niektórych krajach np. Chinach czy Japonii już się to dzieje, natomiast w skali globalnej, według raportu ,,The Future of Jobs” Światowego Forum Ekonomicznego do 2025 roku wyrówna się czas spędzany w pracy przez człowieka i maszynę. Poza tym zaniknie aż 85 milionów miejsc pracy w 26 krajach!

W dużo mniejszym stopniu dotyczy to jednak pracy specjalistów, którzy wciąż są wysoko cenieni przez pracodawców i którzy jeszcze przez dekady mogą być spokojni o swoją pracę. Technologia nie powinna spędzać snu z powiek również osobom z branż kreatywnych oraz tych wymagających elastycznego podejścia do rozwiązywania problemów.

Zmiany będą jednak dotykać każdego z nas, a to wymagać będzie jednej z najważniejszych kompetencji miękkich – umiejętności przystosowania się do sytuacji, niezależnie od wszystkiego. Zachęcamy do rozwijania nie tylko umiejętności czysto technicznych, ale również tych częściowo determinowanych przez naszą osobowość oraz otoczenie – tych, których nie zastąpi żadna maszyna.

,,Sami musimy stać się zmianą, do której dążymy w świecie” – Gandhi

Przeczytaj więcej