• 12.05.2022
  • Inne

Branża Automotive typowo „męskim światem”? Faurecia przełamuje temat tabu 

Branża Automotive typowo „męskim światem”? Faurecia przełamuje temat tabu 

Według stereotypu branża motoryzacyjna jest uznawana za „męski świat”, a także nie jest pierwszym wyborem kobiet pod kątem potencjalnego miejsca zatrudnienia.

Czy aby na pewno?
A co łączy wycieraczki, oznakowanie pasów ruchu, kierunkowskazy, światła hamowania i lusterka wsteczne?
To, że są to wynalazki, stworzone przez pionierki motoryzacji!


Czy wiesz, że jeden z Liderów branży Automotive również skutecznie przełamuje temat tabu w myśleniu o motoryzacji jako o „męskim świecie”? 


Kobiety siłą napędową branży Automotive

9 zakładów produkcyjnych, 2 Centra Badawczo-Rozwojowe, ponad 6 000 osób zatrudnionych w Polsce, a 40 proc. załogi stanowią kobiety, które można spotkać praktycznie na każdym szczeblu organizacji – od pracownic produkcyjnych, przez stażystki, specjalistki i inżynierki, aż po kierowniczki działów i członkinie zarządu (a ponad 400 kobiet obejmuje stanowiska managerskie!).

Tak właśnie prezentuje się firma Faurecia w liczbach.

Kobiety od lat odgrywają w tej firmie ważną rolę i stanowią jej silny filar, ponieważ wprowadzają one innowacyjne i skuteczne rozwiązania, zdobywają wiele prestiżowych nagród za swoje osiągnięcia, a przede wszystkim potrafią pogodzić kilka ról życiowych jednocześnie. 

Różnorodność jest siłą!

"Różnorodność jest siłą" nie bez powodu jest to jedno z przekonań Faurecii, które ma wpływ na zrównoważony rozwój firmy. Pod słowem „Różnorodność” kryje się nie tylko płeć, ale również wiek, rasa, narodowość, niepełnosprawność, tło społeczne i akademickie i inne kwestie. Faurecia stawia na różnorodność poprzez rekrutację i zarządzanie karierą, a także przez tworzenie warunków pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
Dlaczego różnorodność jest tak ważna? Wyniki badań mówią, że:
•    67% osób szukających pracy (na 1000 respondentów) zwraca uwagę na różnorodność zespołu już na etapie oceny oferty pracy,
- różnorodność to większa inspiracja, kreatywność i zaangażowanie,
- chociaż zespoły jednolite są skuteczne, to jednak te różnorodne mają większą efektywność.

W związku z tym od 2019 roku Faurecia realizuje w Polsce założenia globalnego programu Gender Diversity, którego celem jest promowanie różnorodności płci. Jest również wyrazem tego, że branża motoryzacyjna jest odpowiednim miejscem dla kobiet. W ramach programu Faurecia organizuje wiele inicjatyw kierowanych w stronę kobiet m.in. Women Open House , Faurecia Women Summit  czy angażowanie naszych pracownic do udziału w plebiscycie „Kobiece Twarze” . Firma stawia też na rozwój osobisty pracowników i zapewnia spotkania z mentorami i psychologami i szkolenia z rozwoju umiejętności liderskich

Kariera dla Inżyniera/rki

Ogromnym wyzwaniem, z jakim mierzy się branża Automotive (a także inne branże, a m.in.: przemysłowa i techniczna) jest pozyskanie do pracy kobiet, które obejmą stanowiska inżynierskie lub techniczne. Wydaje się, że problem tkwi nie tylko w niechęci kobiet do pracy w branży motoryzacyjnej w związku z panującym stereotypem. Zgodnie z raportem „Kobiety na Politechnikach” (2022), źródłem problemu może być także fakt, że niewiele kobiet decyduje się na wybór uczelni technicznych. W 2021 roku kobiety stanowiły ok. 35% studentów politechnik (na kierunkach takich jak: Pojazdy samochodowe - 4%; Inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych – 12%; Automatyka przemysłowa i robotyka – 7%). W związku z tym, współpracujemy z uczniami szkół średnich i techników, by od początku ich planowania drogi zawodowej - promować kierunki techniczne wśród młodych kobiet. 
A Studentki, Studentów i świeżo upieczonych Absolwentów zachęcamy do udziału w naszym programie stażowym „Fabryka Młodych Talentów”! Staż w ramach programu „Fabryka Młodych Talentów” firmy Faurecia można odbyć między innymi:
• w jednym z działów badawczo–rozwojowych w centrach R&D (Research&Development), które mieszczą się w Grójcu i w Wałbrzychu. Studenci i Absolwenci kierunków technicznych mogą aplikować do działu Walidacji i Testów, Konstrukcji, Prototypowni, Inżynierii Produkcji oraz działu Projektowania i Rozwoju. Będąc na stażu w centrum R&D można nauczyć się m.in., w jaki sposób:
•    przeprowadzić walidację i rozwijać dany produkt np. fotel samochodowy
•    wykonać w programie Catia konstrukcje elementów wnętrza samochodowego
•    przygotować i wykonać projekt prototypów mechanizmów, struktur
•    i kompletnych foteli samochodowych
•    realizować testy zderzeniowe w wirtualnej rzeczywistości, a także testy rzeczywiste na fotelach samochodowych i poduszkach powietrznych
•    współpracować z klientami marek premium z branży motoryzacyjnej
• w jednym z 9 zakładów produkcyjnych (w Grójcu, Wałbrzychu, Jelczu - Laskowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Legnicy) w obszarze produkcji i technologii produkcyjnej w dziale Produkcji, Automatyki, Technologii, Logistyki, Jakości, FES i BHP. Na stażu w zakładzie produkcyjnym można poznać m.in. zagadnienia związane z automatyką i programowaniem robotów przemysłowych, doskonaleniem i monitorowaniem efektywności procesów produkcyjnych czy z wdrażaniem nowych produktów, maszyn i linii produkcyjnych.
• w obszarach wspierających pracę zakładów produkcyjnych: w dziale Prawnym, Transportu, Zakupów, Finansów lub HR.

Gdzie znaleźć oferty pracy?
Zeskanuj kod QR lub wyszukaj oferty pracy się na naszej stronie kariery: www.karierafaurecia.pl


Faurecia przedstawia Kobiety Inżynierki, które codziennie mają styczność ze światem, uznawanym za męski.

Jak odnajdują się w tym „męskim świecie”?

Sprawdźcie sami!
http://karierafaurecia.pl/ - zakładka „Kobiety w branży Automotive”

Przeczytaj więcej