Menu
Strefa Studenta i Absolwenta
Logowanie studentów
Tłumacz
Praktyki i Staże

 

 

Praktyki i staże to pierwszy krok do kariery zawodowej. Sam kierunek studiów z reguły nie wystarcza do zdobycia dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy. Pracodawcy coraz częściej oczekują od osób młodych doświadczenia zawodowego, w zdobyciu którego pomagają właśnie praktyki i staże.

 

Staż a praktyka

Zarówno praktyki, jak i i staże są formą zdobycia doświadczenia zawodowego przez osoby dopiero wkraczające na rynek pracy. Nie są to jednak pojęcia tożsame, choć pracodawcy często stosują je wymiennie.

 

Praktyki Obowiązkowe

Praktyki coraz częściej są obowiązkowym elementem dopełniającym wykształcenie studenta (tak jest również na PW, szczegóły poniżej). Pracodawca, z którym uczelnia podpisuje umowę, wystawia praktykantowi na koniec zaświadczenie o odbyciu praktyk, które stanowi podstawę do uzyskania zaliczenia.

 

Praktyki Nieobowiązkowe

Praktyki można jednak odbyć bez skierowania z uczelni. Wystarczy na własną rękę aplikować do firm, w których chce się zdobyć doświadczenie zawodowe.

 

Staże

Choć pracodawcy również podchodzą do praktyk, z reguły są one bezpłatną formą uzyskania doświadczenia zawodowego. Szansę na wynagrodzenie zwiększa podjęcie stażu. Odbywa się on najczęściej po zakończeniu nauki (staż absolwencki) lub w jej trakcie (staż studencki). Od praktyki rożni się tym, że z reguły jest traktowany jako okres próbny, decydujący o przyjęciu do pracy.

 

Zarówno oferty praktyk, jak i staży można znaleźć na naszej stronie, w zakładce Oferty Pracy!

 Praktyki obowiązkowe na Politechnice Warszawskiej

Na wielu wydziałach PW wprowadzone zostały praktyki obowiązkowe. Przepisy i zarządzenia na podstawie, których są one realizowane zależą od samych wydziałów.

 

Szczegółowych informacji udziela Pełnomocnik ds. Praktyk, do którego dane kontaktowe można uzyskać w Dziekanacie.

 

Dokumenty dotyczące praktyk, a zatem skierowania oraz porozumienia dostępne są tutaj.